5 نکته کلیدی بازی مقابل کریستال پالاس
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-کریستال-پالاس

لیورپول در بازی دیروز با آن چیزی که ما از این تیم انتظار داشتیم خیلی فاصله داشت. عدم موفقیت در بسته نگه داشتن دروازه شاید یک نکته نگران کننده بود٬ ولی مثل خیلی از دفعات ذهنیت قدرتمند پیروز شدن مربی آلمانی این تیم باعث شد لیورپول با سه امتیاز ورزشگاه سلهارست پارک را ترک کند. اما پنج نکته اصلی که از بازی دیروز یاد گرفتیم چه بود؟

نبود هماهنگی در خط حمله

شاید بتوان با قاطعیت گفت که هر زمانیکه یکی از سه عنصر اصلی تهاجمی تیم ( مانه٬ فرمینیو٬ صلاح) در بازی نباشند٬ عدم هماهنگی و توازن در خط حمله لیورپول دیده می‌شود. 
در نبود محمد صلاح مصدوم٬ کلوپ از اکسلید-چمبرلین و اوریگی استفاده کرد. هرچند که این دو بازیکن از استعداد بالایی برخوردار هستند ولی متاسفانه نتوانستند کارایی صلاح را در خط حمله داشته باشند.
در مورد الکسلید-چمبرلین باید گفت که بیشترین کارایی این بازیکن در خط میانی است که با پاس‌های سریع‌اش و قدرت حمل توپ بالا می‌تواند هر دفاعی را از هم بپاشد. 
در نیمه اول تیم کاملا ازهم گسیخته بود. یکپارچگی و نظم تیمی که از لیورپول انتظار داشتیم را ندیدیم. همچنین شاهد تعداد زیادی از پاس‌های بلند و بی‌هدف از مدافعان مرکزی تیم بودیم که اکثرا حاصلی نداشت.  نکته عجیب دیگرهم  عدم ثبت حتی یک شوت به سمت دروازه در نیمه اول بود.

وار

بر اساس گفته چند کارشناس٬ گزارشگر ( که من به شما قول می‌دهم هنوز قوانین فوتبال را یاد نگرفتند) گل کریستال پالاس خطا نبوده و باید قبول می‌شد و هل دادن لورن توسط آیو هیچ تاثیری بر روی گل نداشته. 
من باید برای این دوستان خیلی شفاف توضیح بدهم که اگر شما یک بازیکن را در محوطه جریمه هل دهید «خطا» است. این بحث نه قابل مذاکره هست و نه در آن شکی وجود دارد. این یک قانون ساده و محکم فوتبال است. 

مانه و بابی دو عنصر اصلی

گلزنی در بازی دیروز سادیو مانه را به سومین بازیکن تاریخ لیورپول تبدیل کرد که توانسته در پنج بازی پشت سرهم مقابل یک تیم گلزنی کند (‌بعد از مایکل اوون و لوئیز سوارز). همچنین این هشتمین گل مانه در ۱۰ بازی برابر کریستال پالاس بود و به جرات می‌توان گفت که مهم‌ترین آن‌ها بوده است. 
اما عنصر دیگری که در بازی دیروز به شدت تاثیر گذار ظاهر شد بابی فرمینیو برزیلی بود. گل دقیقه ۸۵ بابی که در شرایط شلوغ و عجیب محوطه جریمه زد٬ سه امتیاز شیرین را به طرفدارهای لیورپول هدیه داد. فرمینیو شاید در این فصل در اوج آمادگی نبوده ولی مثل تمام بازیکن‌های بزرگ موقع نیاز به داد تیم می‌رسد.بابی دیشب چهارمین گل فصل را برای خودش به جیب زد. گلی که طرفداران لیورپول در آخر فصل ارزش آن را خواهند دانست. 

خط دفاعی و نگرانی‌های قدیمی

با آمدن ویرجیل فن دایک به لیورپول در ژانویه ۲۰۱۸ شاهد قدرت گرفتن خط دفاعی لیورپول بوده‌ایم٬ به حدی که خط دفاع این تیم ( که تا پیش از آمدن مرد هلندی جزو ضعیف ترین ها در لیگ بود) به نقطه قوت این تیم تبدیل شد. اما عملکرد دفاعی دیشب ما را به یاد دوران پیش از فن دایک انداخت. به طوری که در بازی دیروز تعداد شوت‌های داخل چارچوب کریستال پالاس از لیورپول بیشتر بود و بازیکنان پالاس به راحتی آب خوردن از دفاع لیورپول عبور کردند. همچنین فن دایک ٬ لورن و آرنولد هم نمایش ضعیفی از خود نشان دادند. 
در گل اول پالاس لورن شدیدا ضعیف عمل کرد و کریستین بنتکه خیلی راحت از او عبور کرد. نکته‌ای کاملا مشهود حضور سه مهاجم پالاس در محوطه جریمه لیورپول بود که هیچ‌کدام مهار نشده بودند.
موضوعی که کم کم در حال تبدیل شدن به یک عادت در تیم کلوپ است، گل خوردن راحت لیورپول در بازی‌هاست. لیورپول در شش بازی گذشته حداقل یک گل خورده و تنها دردو بازی از ۱۳ بازی اخیر خود توانسته دروازه خود بسته نگه دارد. حقیقتا این قضیه هنوز باعث باخت لیورپول نشده ولی نکته‌ای است که باید سریعا رفع شود. 

۳۰ بازی بدون شکست

علی‌رغم نکته‌های گفته شده ( که باید رفع شوند) لیورپول در ۳۰ بازی گذشته خودش در لیگ شکست نخورده. (۲۵ برد و 5 تساوی).  همچنین در ۶۵ بازی که گل اول را زده هیچ وقت طعم شکست نچشیده. 
ذهنیت قدرتمند پیروزی که کلوپ به این تیم تزریق کرده هنوز ادامه دارد. این ذهنیت به بازیکن‌های لیورپول یاد داده که تا آخرین ثانیه بازی برای پیروزی بجنگند. همانطور که دیدیم مثل خیلی از دفعات توانستند در دقایق آخر بازی سه امتیاز سخت و شیرین را به حساب خود واریز کنند. البته ناگفته نماند پنج دقیقه آخر بازی برای طرفدارهای لیورپول همراه با دلهره بود. شاید اگر ویلفرد زاها (همانطور که کارشناس‌ها می‌خواهند شما باور کنید) تمام کننده کاملی بود الان هر دو تیم زمین با یک امتیاز ترک می‌کردند. 
در هر صورت٬ ۱۳ بازی انجام دادیم٬ ۳۷ امتیاز گرفتیم و از همه مهم‌تر با ۸ امتیاز اختلاف با تیم دوم (‌لسترسیتی) در صدر جدول قرار داریم. 

 

امیر ناطق پور

5-نکته-بازی-برگشت-مقابل-نوریج
۵ نکته بازی برگشت مقابل نوریج
بازگشت مانه از مصدومیت با گلزنی،...
5-نکته-کلیدی-بازی-برگشت-مقابل-وستهام-20-2019
۵ نکته کلیدی بازی برگشت مقابل وستهام ۲۰ ۲۰۱۹
لیورپول با شکست تمام تیمهای لیگ،...
5-نکته-کلیدی-بازی-برگشت-مقابل-ولورهمپتون
۵ نکته کلیدی بازی برگشت مقابل ولورهمپتون
غول کُش، هم مقابل صدرنشین حرفی...
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-منچستریونایتد
۵ نکته کلیدی بازی مقابل منچستریونایتد
نزدیک و نزدیک تر به قهرمانی در...