5 نکته کلیدی بازی مقابل ولورهمپتون
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-ولورهمپتون

لیورپول با یک پیروزی گرچه سخت اما لذت بخش سال میلادی را همانند پنج سال گذشته، با پیروزی به پایان رساند تا با صدرنشینی و بدون شکست در لیگ جزیره وارد سال 2020 شود.

سیستم چرخشی؟

کلوپ بارها اعلام کرده بود که نگه داشتن تیم در رتبه اول و تداوم این عملکرد خوب و درخشان، نیازمند ساق هایی تازه است. او چندین بار گفته بود که لیورپول با چند تغییر کوچک و بزرگ در ترکیب، به این امر مهم دست پیدا خواهد کرد. یکی از بارز ترین نمونه های این سخنان کلوپ به دربی مرسی ساید باز می گردد. کلوپ گرچه به چند بازیکن اصلی خود استراحت داد اما با جایگیزینی بازیکنان تازه نفس و پر انرژی به یک پیروزی پر گل خانگی دست پیدا کرد.

اما در دیدار مقابل ولورهمپتون تنها تغییر کلوپ نسبت به بازی گذشته خود مقابل لسترسیتی در باکسینگ دی، آدام لالانا بود. رئیس به نبی کیتای آماده استراحت داد تا در دیدارهای فشرده ی پیش رو دچار خستگی و مصدومیت نشود.

البته کلوپ پیش از بازی اعلام کرده بود که ژردان شکیری نیز در ترکیب ابتدایی حضور داشته اما قادر به بازی نبوده است. اما قرار است میلنر و دیووک اوریگی کار را از روی نیمکت آغاز کنند. بدین ترتیب لیورپول در حالی پا به سال 2020 می گذارد که از بازیکنان ذخیره خوبی بهره می برد.

در حالی که قرمزها در نخستین بازی فصل جدید، میزبان شفیلد خواهند بود، تنها 3 روز بعد، در دور سوم جام حذفی، در دربی مرسی ساید از اورتون پذیرایی خواهد کرد. احتمالا ترکیب اصلی قرمزها مقابل شفیلد به میدان برود و در دومین دیدار سال جدید میلادی، شاهد رونمایی از مینامینو و به میدان رفتن اوریگی، شکیری، میلنر، الیوت و ... باشیم.

تجربه کلوپ در استفاده از ترکیب شناور و چرخشی، حداقل تا اینجای فصل مثبت بوده است. پس تکرار این عمل از سوی مرد آلمانی موضوع عجیبی نخواهد بود.

بازشگت گومز به روزهای خوب

در حالی که جوئل ماتیپ و دژان لورن، دو دفاع مرکزی لیورپول، با مصدومیت دست و پنجه نرم می کنند، جو گومز خود را کاملا آماده نشان داده است.

طبق صحبت های کلوپ، شماره 32 لیورپول پیشرفت قابل توجهی در روند بهبودی خود داشته و انتظار می رود تا اواسط یا حداکثر اواخر ژانویه، به مستطیل سبز باز گردد. پیش بینی می شد ماتیپ که پیش از مصدومیت قراردادی 5 ساله با قرمزها امضا کرده بود، تا سال ها خط دفاعی لیورپول را به همراه ویرجیل فن دایک و آلیسون بکر بیمه کند اما مصدومیت بد موقع او راه ها برای دژان لورن هموار ساخت تا مدافع نه چندان مطمئن آن روزهای لیورپول، به همراه فن دایک خط دفاع تیم کلوپ را تشکیل دهد. در ادامه لورن هم مصدوم شد تا تنها مدافع میانی قرمزها کسی نباشد جز جو گومز. 

گومز که پس از مصدومیت فصل گذشته اش، خیلی فرصت بازی پیدا نکرده بود، همه چیز را برای خودنمایی آماده دید. او به همراه فن دایک و آلیسون در بسته نگه داشتن دروازه لیورپول در سه بازی اخیر قرمزها موفق ظاهر شده اند تا خط دفاعی لیورپول، همانند فصل گذشته آماده و مستحکم در میدان حاضر شود.

همچنین حضور مطمئن گومز در خط دفاع لیورپول فرصت بیشتری به ماتیپ می دهد تا کاملا از بند مصدومیت رهایی پیدا کند و با شرایطی آماده به مستطیل سبز آنفیلد بازگردد.

مرد انگلیسی، با پوشش دهی خوب و هوشیاری کامل در دیدار مقابل شاگردان اسپریتو درخشان ظاهر شد تا بار دیگر جواب منتقدان خود را در زمین مسابقه داده باشد.

لی وار پول

از حق نگذریم حق با هواداران است. کمک داور ویدئویی هر کمکی هم که به فوتبال و داوران کرده باشد، از هیجان و لذت این ورزش محبوب کم کرده است. همانند حضور پر رنگ وار در استوک لی پارک، کمک داور ویدئویی در آنفیلد هم حضور پر رنگ و مفیدی داشت.

پای هر دو گل به ثمر رسیده در نیمه نخست به اتاق وار باز شد و خوشبختانه برای لیورپول، همه چیز به سود آنها رقم خورد. در صحنه گل اول لیورپول داور معتقد بود که آدام لالانا توپ را به کمک دست خود کنترل کرده است؛ اما بازبینی ها چیز دیگری می گفت؛ لالانا بدون کمک گرفتن از دست خود، اولین پاس گلش را پس از حدود 2 سال در آنفیلد داد تا پاس گل تک گل مسابقه را به سادیو مانه داده باشد.

در ادامه ولوز گل تساوی بخش را زد اما پس از بازبینی، گل نتو به علت آفساید پذیرفته نشد تا نیمه نخست با نتیجه 1-0 به سود قرمزها به پایان برسد. در ادامه نیز اعتراض کادرفنی و سرمربی ولورهمپتون را شاهد بودیم که داور پاسخ این اعتراضات را با نشان دادن کارت زردی به نونو اسپریتو، سرمربی گرگ ها، داد.

این بار برخلاف دیدار مقابل استون ویلا در ماه گذشته، وار به کمک لیورپول آمد تا در یک دیدار حساس به پیروزی برسد. اما از این نکات نباید به راحتی گذشت که وار نقش مهمی در تصمیمات داوران دارد، بر فوتبال امروزی فرمانروایی می کند و از همه مهم تر از سرعت لذت بخش فوتبال می کاهد. اما آن طور که پیداست، حالا حالا ها با فوتبال کار دارد!

«آداما ترائوره»، مینامینوی دیگری در راه است؟

یورگن کلوپ پیش از بازی گفته بود که آداما ترائوره مهاجمی زهردار و خطرناک است و به دلیل سرعت بالایی که دارد، مهار او حتی از جیمی واردی هم سخت تر است. کلوپ که اعلام کرده بود بازی های ترائوره را از زمان بازی او در بارسلونا دنبال می کرده، بعید نیست برای خرید او در ژانویه یا حتی نقل و انتقالات سال بعد دست به کار شود.

البته ترائوره در دیدار مقابل لیورپول به دلیل خستگی ناشی از دیدار مقابل منچسترسیتی (دیداری که ترائوره موفق به دبل شد) به طور کامل به میدان نرفت اما همان دقایق 30 دقیقه برای آداما کافی بود تا زهر خود را بریزد. او بارها از جناحین خط دفاع لیورپول را آزار داد تا بسیاری از طرفداران به فکر خرید او بیافتند.

البته که او به خوبی مهار شد اما هنر و تکنیک فوتبالی او را نباید دست کم گرفت. ترائوره بارها خطوط دفاعی تیم های مختلف لیگ را آزار داده است و به دلیل تکنیک بالایی که دارد، در شرایط سخت به کمک تیمش می آید.

این بازیکن 23 ساله، هم فیزیک بدنی مناسبی دارد، هم سریع است و هم برای تیمش بسیار زحمت می کشد. آیا امکان دارد که در آینده برای قرمزهای بندر لیورپول بازی کند؟ بعید نیست!

 تنها نیمی از راه باقی مانده ...

لیورپول اکنون با 19 بازی، یک بازی کمتر نسبت به لسترسیتی، اختلافی 13 امتیازی با شاگردان راجرز ایجاد کرده تا با خیالی آسوده پا به سال جدید میلادی بگذارد. آنها 50 بازی است که در آنفیلد طعم شکست را نچشیده اند و اگرچه راه سختی برای اتمام لیگ بدون حتی 1 شکست دارند، اما باوجود این تیم قدرتمند رخ دادن چنین اتفاقی آن قدرها هم عجیب نیست.

کلوپ و بازیکنانش تمام تمرکز خود را روی بازی بعدی خواهند گذاشت و اگرچه اکنون از فاصله ایجاد شده بین تیمشان و لسترسیتی خشنود و شادمان هستند به هیچ وجه پیش از قهرمانی و بالا بردن جام، خوشحالی نخواهند کرد و بازی به بازی پیش خواهند رفت.

پس گام بعدی برای قهرمانی: پیروزی در مقابل شفیلد یونایتد ...

5-نکته-بازی-برگشت-مقابل-نوریج
۵ نکته بازی برگشت مقابل نوریج
بازگشت مانه از مصدومیت با گلزنی،...
5-نکته-کلیدی-بازی-برگشت-مقابل-وستهام-20-2019
۵ نکته کلیدی بازی برگشت مقابل وستهام ۲۰ ۲۰۱۹
لیورپول با شکست تمام تیمهای لیگ،...
5-نکته-کلیدی-بازی-برگشت-مقابل-ولورهمپتون
۵ نکته کلیدی بازی برگشت مقابل ولورهمپتون
غول کُش، هم مقابل صدرنشین حرفی...
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-منچستریونایتد
۵ نکته کلیدی بازی مقابل منچستریونایتد
نزدیک و نزدیک تر به قهرمانی در...