5 نکته کلیدی بازی مقابل شفیلد یونایتد
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-شفیلد-یونایتد

شفیلد یونایتد 1-0 لیورپول 

ورزشگاه برامال لین

گلزنان لیورپول: جورجینیو واینالدوم در دقیقه 70

حط دفاعی مستحکم شفیلد - خط حمله نه چندان موفق لیورپول

یک نیمه اول سخت و دشوار برای لیورپول آنقدرها هم عجیب نبود. به هر حال شفیلد، در شش بازی اخیر خود فقط دو گل در نیمه اول خورده بود و همواره در خط دفاعی استحکام و تمرکز خاصی داشت.

مانه حداقل دو بار در موقعیت گلزنی مسلم قرار گرفت اما در نهایت در گلزنی ناموفق بود. صلاح، فیرمینو و دیگر بازیکنان لیورپول نیز چندین بار در شرایط گلزنی قرار گرفتند اما قادر به باز کردن دروازه شفلید نشدند.

شفیلد در خط دفاعی پر تعداد و قدرتمند ظاهر شد و هافبک های کناری این تیم همواره در دفاع به خط دفاعی این تیم ملحق می شدند تا فضا برای دو دفاع کناری لیورپول، یعنی رابرتسون و آرنولد تنگ تر شود و این دو بازیکن نتوانند در خط حمله به تیم کمک کنند. فیرمینو به خوبی مهار شده بود و به سختی توپ به او می رسید. حتی در زمانی که بابی صاحب توپ می شد، فشار بازیکنان شفیلد موجب می شد که او نتواند به خوبی هم تیمی خود را پیدا کند و در نهایت توپ را از دست می داد. اتفاقاتی که چندین و چند بار شاهد رخ دادن آن بودیم.

در این شرایط، پرس از بالا و ضربات مجدد اهمیت بیشتری دارد. شاگردان کلوپ نیز با تکیه بر همین دو موضوع، در پایان نیمه نخست، دو بار در شرایط گلزنی قرار گرفتند اما موفق به گلزنی نشدند.

در پایان با به بازی آمدن اوریگی، شرایط کاملا تغییر کرد و نحوه بازی لیورپول تفاوت پیدا کرد. در نهایت همین موضوع منجر به گلزنی لیورپول شد.

حضور اوریگی در میدان شرایط را تغییر داد

در صحنه گل لیورپول، اوریگی هیچ دخالتی نداشت اما بدون شک به بازی آمدن او شرایط را کاملا تغییر داد.

او با حرکات مختلف از جناحین و نفوذ به خط دفاعی شفیلد، ارسال های کوتاه و یا بلند از کناره ها چندین بار مدافعان این تیم را به دردسر انداخت. همچنین با حضور او در میدان، ترکیب لیورپول تغییر پیدا کرد و فضاهای خالی زیادی در خط دفاعی شفیلد ایجاد شد: فیرمینو عقب تر و آزادانه تر ظاهر داشت و دو هافبک تیم فضای بیشتری در اختیار داشتند. همچنین با به وجود آمدن فضاهای خالی در خط دفاع تیم میزبان، پاس های کوتاه لیورپول، بیشتر شد و در نهایت شفیلد برای بازپس گیری توپ مجبور شد بالاتر بازی کند و رو به پرس از جلو بیاورد.

به طور کلی، یکی از نقاط مثبت تیم کلوپ این است که در هر شرایطی راه خود را برای گلزنی باز می کند. شاید خیلی دیر و شاید هم خیلی زود، مهم این است که می تواند به گل برسد. حتی در مواقعی هم که به مشکل برمی خورد، با چند تغییر و تعویض موقعیت های گل متعددی را ایجاد می کند، اما بعضا از این موقعیت ها استفاده نمی کند؛ مشکلی که شاید برای صدرنشین حال حاضر انگلیس گران تمام شود.

با احتساب فرصت سوزی های متعدد مانه، مهار فیرمینو توسط مدافعان تیم رقیب و ناکامی صلاح در گلزنی، حتی در مواقع تک به تک، اوریگی بهترین مهاجم لیورپول در این مسابقه بود و نشان داد حتی با وجود مصدومیتی که داشته، در بازی آماده و تاثیرگذار است.

جایی برای جوانان نیست

با وجود مصدومیت ژردان شکیری و بازگشت اوریگی، دست کلوپ برای انتخاب بازیکنان اصلی اش باز بود.

ریان بروستر در بازی گذشته مقابل چلسی روی نیمکت حضور داشت و در دیدار لیگ کاپ مقابل ام کی دونز، به همراه هاروی الیوت و کورتیس جونز خط حمله تیم کلوپ را تشکیل داد. 

لوورن و جو گومز هم آماده حضور در بازی و از انتخاب های کلوپ برای حضور در خط دفاعی بودند.

جیمز میلنر نیز قادر به بازی کردن بود. او که قابلیت بازی در تمامی پست ها را دارد، دفاع چپ تیم در بازی مقابل ام کی دونز بود. مرد خستگی ناپذیر حتی موفق به گلزنی هم شد و نخستین گل لیورپول را در مقابل تیم دسته اولی به ثمر رساند.

پس با این تفاسیر، دست کلوپ برای تعویض باز بود اما مرد آلمانی ترجیح داد ریسک نکند و به بازیکنان مطمئن خود بازی دهد.

راه های مختلف برای بردن و خط دفاعی قدرتمنمد

قطعا این پیروزی، با اختلاف سخت ترین پیروزی این فصل قرمزها بود. اما به هرحال مشکل خاصی وجود ندارد. چون یک پیروزی یک گله هم یک پیروزی است.

بدون شک نمی توانیم هر هفته، پر گل به برتری برسیم و هنگامی که تیم مقابل به خوبی دفاع می کند، باید راه های مختلف برای رسیدن به گل را پیدا و از آنها استفاده کنید. صلاح، فیرمینو و مانه هم موقعیت هایی را از دست می دهند، پس یک تیم باید انواع و اقسام تاکتیک ها را برای رسیدن به گلزنی داشته باشد و هنگام مشکل به اصطلاح از پلن B خود استفاده کند.

لیورپول این بار، جدی تر محک خورد اما در پایان توانست (اگرچه روی اشنباه دروازه بان تیم حریف) به گل برسد و چند فرصت گلزنی مسلم را خلق کند. به هر حال هر پیروزی و کسب سه امتیاز در پایان فصل حساب می شود و این پیروزی نیز به اندوخته های شاگردان کلوپ در این فصل اضافه خواهد شد.

اگر نیم نگاهی هم به عملکرد دفاعی تیم بیاندازیم همان نکته های گذشته را متوجه خواهیم شد: دفاع تیم با تمرکز، با دقت و اگر نگوییم بی اشتباه، کم اشتباه بود. فن دایک مثل همیشه همانند صخره ای بزرگ مقابل حملات حریف مقابله کرد، آدریان بار دیگر نشان داد که چقدر خوب است و جانشین مطمئنی برای آلیسون می باشد و رابرتسون هم مثل دیدارهای گذشته با تمرکز و موثر ظاهر شد.

پیش به سوی اروپا

هفت برد از هفت بازی نشان دهنده یک عملکرد خوب و درخشان از تیم کلوپ است. حال دوباره به اروپا بازخواهیم گشت و این بار در آنفیلد میزبان سالزبورگ خواهیم بود. 

لیورپول به پیروزی نیاز دارد و سالزبورگ صدرنشین نیز برای خودنمایی برای برد پا میدان می گذارد. لیورپول برد می خواهد نه برای بخش دراماتیکیو احساساتی، بلکه به دلیل باخت به ناپولی در هفته ابتدایی، به دلیل اینکه بازی در آنفیلد است و به این دلیل که قدرت خود را در خانه به نمایش بگذاریم.

این بازی کاملا متفاوت تر از دیدارهای گذشته است. سالزبورگ یک تیم تهاجمی است و در هر لحظه برای حمله اقدام می کند. اگرچه از آن طرف ضد حملات این تیم را اذیت می کند اما این موضوع چیزی از سختی های دیدار پیش رو کم نمی کند.

بزرگترین نکته این دیدار، بازی در آنفیلد است. آخرین دیدار اروپایی ما در آنفیلد به پیروزی دراماتیک مقابل بارسلونا بازمی گردد. امیدواریم بار دیگر این موضوع تکرار شود و آنفیلد را با خاطرات خوش ترک کنیم. اتفاقی که دور از انتظار نیست.

 

5-نکته-بازی-برگشت-مقابل-نوریج
۵ نکته بازی برگشت مقابل نوریج
بازگشت مانه از مصدومیت با گلزنی،...
5-نکته-کلیدی-بازی-برگشت-مقابل-وستهام-20-2019
۵ نکته کلیدی بازی برگشت مقابل وستهام ۲۰ ۲۰۱۹
لیورپول با شکست تمام تیمهای لیگ،...
5-نکته-کلیدی-بازی-برگشت-مقابل-ولورهمپتون
۵ نکته کلیدی بازی برگشت مقابل ولورهمپتون
غول کُش، هم مقابل صدرنشین حرفی...
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-منچستریونایتد
۵ نکته کلیدی بازی مقابل منچستریونایتد
نزدیک و نزدیک تر به قهرمانی در...