5 نکته کلیدی بازی مقابل شفیلدیونایتد
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-شفیلدیونایتد

لیورپول با پیروزی برابر یکی از منسجم ترین تیم های تازه وارد این فصل لیگ جزیره، به حفظ فاصله 13 امتیازی خود با تیم دوم ادامه داد.

تسلط کامل

لیورپول پاداش بازی خوب را گرفت و با مالکیت 75 درصدی بازی را به پایان رساند. اگر بار دیگر بازی را نگاه کنیم متوجه می شویم که در بخشی از نیمه اول، تیم کلوپ کاملا سوار بر بازی است و به خوبی توپ را به گردش در می آورد. امری که موجب شده بود پای بازیکنان شفیلدیونایتد برای مدت زیادی به توپ نمی خورد. همین مالکیت، لیورپول را چندین بار در موقعیت گلزنی قرار داد؛ اما فرصت سوزی های قرمزها موجب شد که برای زدن گل دوم، تا دقیقه 64 منتظر بمانند.

نکته دیگر تعداد و دقت پاس بالای آنفیلدی ها بود. مطمئنا بازی با لسترسیتی، یکی از بهترین نمایش های لیورپول در مستطیل سبزِ این فصل لیگ جزیره بود. در آن دیدار سه هافبک میانی لیورپول بازی را با دقت پاس بالای 90% به پایان رساندند. این در حالی است که در دیدار شب گذشته، پنج بازیکن لیورپول بیش از 100 پاس صحیح به نام خود ثبت کردند و دقت پاس شش بازیکن (فن دایک، گومز، رابرتسون، واینالدوم، میلنر و هندرسون) بالاتر از 90% بود.

شاگردانِ کلوپ، رکورد بیشترین پاس در یک دیدارِ این فصل لیگ جزیره را نیز شکستند و با 970 پاس، آن را به نام خود ثبت کردند.

این برتری کامل، نسبت به تیمی که اگرچه امسال، پس از سال ها دوباره رنگ و بوی لیگ جزیره را حس می کند اما آمار خوبی از خود به جای گذاشته و توانسته از منچستریونایتد، آرسنال، تاتنهام و چلسی امتیاز بگیرد، یکی از ارزشمندترین پیروزی های لیورپول در این فصل خواهد بود.

تاثیر مثبت هندرسون

با عملکرد خوبش، هندرسون لیاقت انتخاب شدن به عنوان بهترین بازیکن زمین را داشت.

هندو زمانی بازیکنی بود که در پست هافبک دفاعی به میدان می رفت؛ پستی که به هیچ وجه در آن عملکرد مناسبی از خوب به نمایش نگذاشت و هواداران را چشم انتظار جایگزین مناسبی برای خاویرماسکرانو گذاشت. سرانجام فابینیو به آنفیلد آمد و تبدیل به یکی از بهترین هافبک تدافعی های لیگ جزیره و تاریخ لیورپول شد.

حالا هندرسون کمی آزادانه تر در میدان پا به توپ می شودو در همه جهات بازیکن خودی را صاحب توپ می کند. ممکن است پیشرفت او به پست بازی اش در سال گذشته بازگردد. جایی که کاپیتان، به عنوان هافبکی که باید سریع و با دقت باشد به میدان می رفت. این پیشرفت باعث شده که پاس های او در موقعیت های دشوار، دقیق تر و بهتر شود. او همچنین به یکی از ارکان اصلی خط هافبک تیم تبدیل شده و در بازپس گیری توپ و انتقال سریع آن از دفاع به حمله در کوتاه ترین زمان، کاملا مشهود است.

شاید به نظر می رسید چون هندرسونی که در پست شماره 6 بازی می کرد، خیلی تحت فشار بازیکنان رقیب نیست دقت پاس بالایی داشته باشد؛ اما اینگونه نبود. هندو دقت پاسی بین 70 تا 80 درصد ثبت می کرد تا به عنوان یک هافبک دفاعی عملکرد خوبی به جای نگذاشته باشد. اما حالا که او در پست جدیدش به میدان می رود، بازی را با دقت پاس بالای 90% به پایان می رساند و با پاس های کلیدی اش، تبدیل به یکی از بهترین های این فصل لیورپول شده است.

الماس

فیرمینو در حالی که یک مهاجم نوک است، معمولا به عنوان یک مهاجم کاذب شناخته می شود. اما در سیستم 2-4-4 لوزی، حضور او به عنوان یک مهاجم کاذب کاملا حس می شود.

بابی اکثرا عقب تر و نزدیک به خط هافبک تیم بازی می کند اما در مواقع حملات به عنوان یک مهاجم وارد عمل می شود و با ایجاد فضا برای صلاح و مانه آن ها را در موقعیت گلزنی قرار می دهد. او در دیدار شب گذشته بین ایگان، مدافع میانی شفیلد و نوروود هافبک تهاجمی این تیم جایگیری می کرد تا در بیشتر شرایط، به عنوان یکی از گزینه های پیش رو برای پاس دادن، در دسترس باشد.

مرد برزیلی در چند مورد می توانست بهتر عمل و حتی دروازه رقیب را باز کند. اما عملکرد تقریبا متوسطی از خود به جای گذاشت. البته اهمیت پست او را نمی توان نادیده گرفت.

در آینده حضور مینامینو در همین پست فیرمینو، دور از انتظار نیست.

ادامه کلین شیت ها

یکی از بزرگترین اشتباهات لیورپول در ابتدای فصل، عدم موفقیت در ثبت کلین شیت بود که کار آنها را برای پیروزی کمی دشوارتر می کرد. اما حالا، برخلاف 15 بازی ابتدایی خود که تنها 2 بار لذت بسته نگه داشتن دروازه تیمشان را احساس کردند، روی نوار کلین شیت قرار گرفته اند تا در دیدار شب گذشته، موفق شوند پنجمین کلین شیت پیاپی خود را به ثبت برسانند.

مونتری آخرین تیمی است که در تمامی رقابت ها موفق شده دروازه لیورپول را باز کند (البته که در آخر 2-1 شکست خوردند) و اورتون آخرین تیمی است که توانسته کار مونتری را در لیگ انجام دهد (آنها هم 5-2 در هم کوبیده شدند).

بنابراین پس از درخشش خط حمله در دیدار های ابتدایی، حال نوبت به خط دفاع تیم است که خودی نشان داده باشد. البته عملکرد زوج دفاعی فن دایک در این دیدارها، در کسب این نتایج بی تاثیر نیست. گومز چندین بار دروازه لیورپول را از خطراتی حتمی نجات داد تا ثابت کند، به همان گومز فصل گذشته و چه بسا مدافعی بهتر از او تبدیل شده.

مینامینو آماده است اما مصدومیت کیتا استفاده از ترکیب چرخشی را محدود می کند

این ترکیب، قوی ترین ترکیبی بود که کلوپ با توجه به بازیکنان در دسترسش می توانست به میدان بفرستد. حال باید دید که مرد آلمانی در دیدار بعدی مقابل اورتون، چه تغییراتی در ترکیبش ایجاد می کند.

لیورپول در دوره ای از بازی هایش که فشرده بودند (مخصوصا زمان جام باشگاه های جهان)، توپ را به حریف می داد و در بخشی از بازی، بازیکنان به صورت چرخشی به استراحت می پرداختند (اصطلاحا استراحت هوازی که در تیم هایی که سریع بازی می کنند و شدیدا پرس می کنند بسیار کارامد است). اما حالا قرمزها با تمام توان بازی می کنند.

نبی کیتا پیش از بازی، در حالی که مشغول به گرم کردن خود بود، از ناحیه ران مصدوم شد تا میلنر جایگزین او شود. بدین ترتیب احتمالا در دیدار مقابل اورتون در جام حذفی، شاهد چند بازیکن نیمکت نشین دیدار دیشب خواهیم بود. پس مینامینو هم می تواند اولین بازی خود را با پیراهن لیورپول انجام دهد.

ناتانیل فیلیپس، پس از بازگشت از اشتوتگارت می تواند به میدان برود. لالانا، اوریگی و الیوت، تعویض های لیورپول در دیدار مقابل شفیلد، هم احتمال دارد در دیدار مقابل اورتون از همان ابتدا به میدان بروند. کورتیس جونز، بازیکنی که در دیدار قبلی حتی یک دقیقه هم به میدان نرفت، گزینه دیگر کلوپ برای انتخاب 11 مرد اصلی خود در دیدار بعدی تیمش است.

کلوپ قبل تر اعلام کرده بود که شاید در مقطعی از بازی ها، به تمام بازیکنان تیمش احتیاج داشته باشد. احتمالا آن مقطع از فصل فرا رسیده است.

5-نکته-بازی-برگشت-مقابل-نوریج
۵ نکته بازی برگشت مقابل نوریج
بازگشت مانه از مصدومیت با گلزنی،...
5-نکته-کلیدی-بازی-برگشت-مقابل-وستهام-20-2019
۵ نکته کلیدی بازی برگشت مقابل وستهام ۲۰ ۲۰۱۹
لیورپول با شکست تمام تیمهای لیگ،...
5-نکته-کلیدی-بازی-برگشت-مقابل-ولورهمپتون
۵ نکته کلیدی بازی برگشت مقابل ولورهمپتون
غول کُش، هم مقابل صدرنشین حرفی...
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-منچستریونایتد
۵ نکته کلیدی بازی مقابل منچستریونایتد
نزدیک و نزدیک تر به قهرمانی در...