5 نکته کلیدی بازی مقابل اورتون
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-اورتون

کلوپ با وجود به میدان فرستادن ترکیبی متفاوت نسبت به بازی های گذشته، پیروز جدال حساس در مقابل تیمِ کارلو آنجلوتی لقب گرفت تا بار دیگر نشان دهد، تیمی حریف لیورپول در آنفیلد نیست!

تغییرات زیاد و جالب توجه در ترکیب اصلی

از صحبت های هواداران لیورپول، پیش از بازی، می توانستیم آنها را به دو گروه مجزا تقسیم کنیم. گروه اول کسانی بودند که اعتقاد داشتند لیورپول باید با تیم اصلی خود پا به میدان بگذارد و با تمام توان بازی کند؛ به هر حال صحبت از جدالی حساس در مقابل رقیب سنتی بود و کدام قرمزپوشِ بندر لیورپول بدش می آید که تیمش در ورزگشاه خانگی، رقیب آبی پوش را در هم بکوبد. اما گروه دوم نظری متفاوت داشتند؛ آنها بر این باور بودند که قرمزها باید به بازیکنان اصلی خود استراحت بدهند و تیم دوم خود را به میدان بفرستند. در این میان، یورگن کلوپ نیز، هم عقیده گروه دوم بود و با بازی دادن به جوانان و چند بازیکن بزرگسال که در لیگ فرصت چندانی برای بازی پیدا نمی کردند، ترکیبی متفاوت و متعادل را به مستطیل سبز آنفیلد روانه کرد.

شاید مصدومیت دقایق ابتدایی جیمز میلنر، نشان دهد که حق با گروه دوم بوده (تصور کنید اگر به جای میلنر، صلاح، مانه یا ... مصدوم می شد چه اتفاقی رخ می داد).

در حقیقت اورتون با بازی دادن به بازیکنان اصلی خود، لیورپولِ جوان که دو بازیکنش برای اولین بار در این فصل با پیراهن لیورپول به میدان قدم گذاشتند (مینامینو و ناتانیل فیلیپس) را به چالش کشید.

البته در پایان همه چیز به سود کلوپ و تیمش رقم خورد و رئیس در شبی که به مثلث آتش خود استراحت داد، با کمک کورتیس جونزِ جوان برای دومین بار در این فصل، تافی ها را از پیش روی برداشت.

اولین بازی مینامینو

یکی از نکات مهم این بازی، اولین مسابقه مینامینو با پیراهن قرمزها بود.

بازیکن ژاپنی بازی را خیلی خوب شروع کرد و روی چند حمله لیورپول تاثیرگذار بود؛ اما هر چه زمان بیشتری سپری می شد، حضور او در زمین کمرنگ و کمرنگ تر می شد. البته کم پا به توپ شدن او و پاس های کمی که به وینگر خوش تکنیک می رسید، در این اتفاق بی تاثیر نبود.

همان طور که انتظار داشتیم، هواداران در اولین حضور تاکومی در آنفیلد به خوبی از او استقبال کردند، اما مشخصا انتظارات از مینامینو در اولین دیداری که در کنار صلاح، فیرمینو و مانه قرار می گیرد بیشتر خواهد بود.

جالب ترین نکته حضور مینامینو در ترکیب لیورپول، قرار گیری او در پست مهاجم نوک، یعنی پست روبرتو فیرمینو بود. مینامینو گاهی همانند بابی عقب تر بازی می کرد و در نقش یک هافبک تهاجمی ظاهر می شد. البته که او در بازی های بسیار کمی به عنوان مهاجم نوک به میدان رفته و همین دلیل، باعث سردرگمی مرد ژاپنی در بعضی از دقایق بازی می شد. شاید اگر جای او و اوریگی در ترکیب عوض می شد، مینامینو تاثیرگذار و موثر تر در بازی ظاهر می شد.

او در اولین بازی خود با پیراهن لیورپول 70 دقیقه در زمین بود و در نهایت جای خود را به چمبرلین، که تازه از بند مصدومیت رها شده، داد.

کدام جوان همه را شگفت زده کرد؟

یکی از ستاره های دیدار امشب، دفاع راست لیورپول، نیکو ویلیامز بود.

او امسال به طرز چشمگیری پیشرفت کرده و از یک مدافع متوسط در سطح جوانان، تبدیل به مدافعی شده که نه تنها جایگزینی مطمئن و با استعداد برای ترنت الکساندر آرنولد است، بلکه سبک بازی و فیزیک او نیز بی شباهت به او نیست.

نفوذهای متعدد او چندین و چند بار خط دفاع اورتون را به دردسر انداخت و ارسال هایش، دیگر لیورپولی ها را در موقعیت گلزنی قرار داد. ویلیامز در حالی که در حملات، یکی از بهترین های لیورپول بود، عملکرد دفاعی مناسبی نیز از خود به جای گذاشت. او به خوبی در مقابل ریچارلیسون مقاومت کرد و به او اجازه نداد که دروازه لیورپول را تهدید کند.

دیگر ستاره لیورپول، هاروی الیوت 16 ساله بود. او که با حضور در دیدار امشب، تبدیل به جوانترین بازیکن تاریخ لیورپول در اف ای کاپ شد، مثل تمام دیدار های قبلی عالی ظاهر شد. الیوت به خوبی پا به توپ حرکت می شد، توپ را به هم تیمی های خود می رساند و بخش بزرگی از بار حملات لیورپول را به دوش داشت.

و در آخر کورتیس جونز: درخشان و بدون فراز و نشیب در طول بازی ظاهر شد، توپ را در میانه میدان همانند یک هافبک با تجربه به گردش درآورد و با یک ضربه استثنایی به سبک کوتینیو، پیروزی را به یورگن کلوپ هدیه داد.

تاثیر بازیکنان تیم بزرگسالان

از درخشش جوانانمان که بگذریم نوبت به بازیکنان تیم بزرگسالان می رسد. اگرچه کلوپ به بسیاری از بازیکنان اصلی استراحت داد اما کسب این پیروزی بدون حضور همین چند بازیکن تیم بزرگسالان امری نه غیر ممکن بلکه بسیار دشوار بود.

در حقیقت بدون حضور آدریان، خبری از گل پیروزی بخش جونز نبود. جانشین بکر در نیمه اول سه مهار عالی (دو سیو با پا) داشت و تافی ها را در گلزنی ناکام گذاشت.

دیگر بازیکنان هم خوب بودند. لالانا، کاپیتان تیم، اگرچه خیلی خودی نشان نداد اما در بسیاری از شرایط و موقعیت ها، کمک حال تیم بود.

و جو گومز! زوج ویرجیل فن دایک، در این دیدار در کنار ناتانیل فیلیپس قرار گرفت و رهبری خط دفاع را عهده دار شد. گومز همانند دیدار های قبلی خود، کم اشتباه و مستحکم ظاهر شد تا بار دیگر رقبا را در باز کردن دروازه قرمزها ناکام بگذارد.

از صعود به مرحله بعد لذت ببرید و به لیگ برگردید

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، لیورپول تغییرات زیادی را در ترکیب اصلی خود ایجاد می کند که البته به دلیل فشردگی مسابقات کاری کاملا منطقی است. البته این تغییرات، موجب ناهماهنگی بین بازیکنان می شود. این ناهماهنگی اجتناب ناپذیر، تغییر سرعت بازی لیورپول را در پی دارد. مثلا لیورپول در چند بازی اخیر خود، با برتری کامل تمام رقیب هایش را شکست داد (از جمله لسترسیتی در کینگ پاور) اما در بازی امشب، تیم برتری نبود؛ مشخصا به دلیل نبودن بازیکنان اصلی و مهم که امر آنچنان عجیب و غریبی نیست.

حال لیورپول در هفته بعد، با ترکیب قدرتمند خود در ورزشگاه تاتنهام هاتسپر به مصاف تاتنهامِ مورینیو می رود و سپس در آنفیلد از منچستریونایتد پذیرایی خواهد کرد. 

در حالی که چمبرلین از مصدومیت بازگشته و فابینیو، ماتیپ، لورن و شکیری نیز به زودی از بند مصدومیت رهایی پیدا خواهند کرد، لیورپول تقریبا 2 ترکیب قدرتمند در اختیار دارد و می تواند با توان بیشتری در مسابقات حاضر شود.

اتفاقی که بعید نیست موجب کسب سه گانه در این فصل توسط تیم کلوپ شود.

پیش-بازی-لیورپول_آرسنال:جام-حذفی
پیش بازی لیورپول_آرسنال:جام حذفی
چهارشنبه شب، آنفیلد میزبان دور...
هرآنچه-در-سوپرکاپ-اروپا-گذشت
هرآنچه در سوپرکاپ اروپا گذشت
با وجود مشکلات زیاد در دفاع و...
نیم-نگاهی-به-سوپرجام-اروپا
نیم نگاهی به سوپرجام اروپا
لیورپول و چلسی در سوپرجام اروپا...
بررسی-سوپر-کاپ-انگلیس-،-نقص-ها-و-نقات-قوت-لیورپول
بررسی سوپر کاپ انگلیس ، نقص ها و نقات قوت لیورپول
قهرمان اروپا پیش فصل خوبی را...