گام آخری که برداشته نشد!
گام-آخری-که-برداشته-نشد!

تیم کلوپ با شکست 3-1 منچسترسیتی با اختلافی 8 امتیازی در صدر جدول لیگ جزیره قرار گرفت و گام بلندی برای پایان حسرت 30 ساله خود برداشت. با این حال لیورپول در پایان نیم فصلِ فصل گذشته، با اختلاف 6 امتیازی نسبت به تیم دوم (تاتنهام) و 8 امتیازی نسبت به منچسترسیتی در رتبه اول جدول قرار داشت اما در پایان با اختلاف تنها 1 امتیاز نسبت به منچسترسیتی، قهرمانی را از دست داد تا برای بردن لیگ جزیره حداقل یکسال دیگر صبر کند. مشکلی که تنها برای تیم کلوپ به وجود نیامد و کنی داگلیش، جرارد هولیه، رافا بنیتز و برندن راجرز هم درگیر آن بودند، دقیقا از کجا سرچشمه می گیرد؟ شاگردان کلوپ، چگونه می توانند به این حسرت پایان دهند؟ بیایید برای جواب به این سوالات نگاهی به عملکرد مربیان گذشته بیاندازیم.

فصل 91-1990 - کنی داگلیش
بیشترین فاصله امتیازی: 8 امتیاز پس از 13 بازی
رتبه در پایان فصل: دوم
فاصله تا قهرمانی: 7 امتیاز

همه چیز به سرعت و با قدرت شروع شد. تیم فاتح کنی داگلیش با کسب 8 پیروزی از 8 بازی و شکست منچستریونایتد در آنفیلد، دفاع از عنوان فصل گذشته خود را شروع کرد. نوار پیروزی های پیاپی تیم در تاریخ 20 اکتبر (دقیقا همان تاریخی که این فصل،مقابل منچستریونایتد به تساوی رسیدیم) با تساوی 1-1 مقابل نورویچ سیتی متوقف شد. با این وجود، در اواسط ماه نوامبر لیورپول (با تعداد بازی بیشتر) با 8 امتیاز اختلاف قابل توجه نسبت به آرسنال صدرنشین و از نظر بسیاری از کارشناسان، قهرمان بلا منازع آن فصل بود. این بار به نظر می رسید که لیورپول برای بردن لیگ کاملا مصمم است و حتی نمی خواهد به رقیبان خود اجازه خواب دیدن درباره جام را بدهد. نمونه بارز آن، دیدار مقابل منچستریونایتد؛ جایی که شیاطین سرخ برای حضور در جمع مدعیان نیاز به 3 امتیاز بازی داشتند، شاگردان داگلیش با نمایش یک بازی دلچسب و تماشایی، 4-0 پیروز شدند تا یونایتد بدون زدن حتی 1 گل در جهنم آنفیلد، به خانه بازگردد.

در آخر، رکورد 15 بازی شکست ناپذیری لیورپول، با شکست 3-0 مقابل آرسنال در دسامبر به پایان رسید. این شکست یکی از هشت شکست لیورپول در آن فصل عجیب بود. لیورپول در بازی های باقی مانده خود، هفت بار دیگر شکست خورد، تنها 39 امتیاز کسب کرد و در پایان پشت سر شاگردان جورج گراهام دوم شد.

در پایان اعتماد به نفس بیش از حد، مصدومیت های بد موقع بازیکنان کلیدی، ترکیب مسن و استعفای شوکه کننده کینگ کنی در فوریه 1991 قهرمانی را از دستان قرمزها گرفت تا آنها تا همین امروز، منتظر بردن نوزدهمین لیگ برتر باشند.  

فصل 03-2002 - جرارد هولیه
بیشترین فاصله امتیازی: 7 امتیاز پس از 12 بازی (با یک بازی بیشتر نسبت به تیم دوم، آرسنال)
رتبه در پایان فصل: پنحم
فاصله تا قهرمانی: 19 امتیاز

پس از کسب رتبه دوم در فصل 02-2001، بسیاری از طرفداران انتظار داشتند که نخستین لیگ جزیره قرمزها در فصل 03-2002 به دست بیاید.

شاگردان هولیه دوازده بازی ابتدایی فصل را بدون شکست پشت سر گذاشتند، 30 امتیاز کسب کردند و با خیالی آسوده بر صدر جدول انگلستان تکیه دادند. اما شکست 1-0 مقابل میدلزبرو در نهم نوامبر 2001 موجی از بدشانسی را برای تیم هولیه به ارمغان آورد. لیورپول در 11 دیدار بعدی خود در لیگ پیروز نشد و تنها 2 بازی از 16 مسابقه بعدی خود را برد تا با سقوطی عجیب و غریب، فصل را در رتبه پنجم و در فاصله 17 امتیازی با تیم قهرمان به پایان برساند. منچستریونایتد قهرمان، آرسنال دوم، نیوکاسل سوم، چلسی چهارم و در نهایت لیورپول پنجم شدند.

بنابراین رویای قهرمانی لیورپول در آن فصل که از سال 1990 در انتظار بود ، به خوبی و خوشی به پایان رسید. در پایان آن فصل لیورپول با خریدهایی ناامید کننده مثل الحاجی دیوف، برونو چیرو و سالیف دیائو به سراغ فصل 04-2003 رفت.

فصل 09-2008 - رافائل بنیتز
بیشترین فاصله امتیازی: 4 امتیاز پس از 21 بازی (منچستریونایتد تنها 19 بازی انجام داده بود)
رتبه در پایان فصل: دوم
فاصله تا قهرمانی: 4 امتیاز

این فصل هم همانند فصول قبلی که لیورپول برای قهرمانی دورخیز کرده بود، طوفانی آغاز شد. قرمزها 10 بازی ابتدایی خود را بدون شکست سپری کردند تا با رقیب دیرینه خود، یعنی منچستریونایتد، اختلافی 8 امتیازی ایجاد کنند.

شاگردان بنیتز به فرمانروایی خود در انگلیس ادامه دادند. تا اینکه پس از کنفرانس مطبوعاتی تیم در تاریخ دهم ژانویه لیورپول به مصاف استوک سیتی رفت و در کمال نابوری به تساوی 0-0 رضایت داد. قرمزها در دو بازی بعدی خود هم امتیاز از دست دادند و نتوانستند به پیروزی دست یابند. در همین حین، شاگردان فرگوسن تمام امتیازات را از رقبا ربودند و خود را به صدرجدول لیگ انگلیس رساندند.

بسیاری از کارشناسان و هواداران، تاکتیک های رافا بنیتز را مقصر اصلی این عملکرد ضعیف دانستند اما حقیقت چیز دیگری بود. فشاری که روی بنیتز بود کار را برای او سخت تر کرد، این در حالی بود که فرگوسن بدون هیچ فشار رسانه ای روی تیمش به کار خود ادامه داد. یونایتد در فاصله باکسینگ دی و 4 مارچ 11 پیروزی به دست آورد و با اختلاف 4 امتیازی نسبت به لیورپول و با 90 امتیاز، قهرمان شد.

نکته جالب توجه اینجاست. لیورپول دو باخت کمتر از منچستریونایتد (4 باخت) تجربه کرد. اما 5 تساوی بیشتر از یونایتد (6 تساوی) به دست آورد. دلیل اصلی این اتفاق، تاکتیک های تدافعی لیورپول در مقابل تیم هایی انتظار می رفت آنها را شکست دهند بود. تاکتیکی که در نهایت قهرمانی را از لیورپول گرفت. 

فصل 14-2013 - برندن راجرز
بیشترین فاصله امتیازی: 5 امتیاز پس از 35 بازی (منچسترسیتی 34 بازی انجام داده بود)
رتبه در پایان فصل: دوم
فاصله تا قهرمانی: 2 امتیاز

تنها سه هفته تا پایان لیگ باقی مانده بود، شاگردان راجرز در یک قدمی کسب جام بودند اما به 7 امتیاز دیگر نیاز داشتند. تنها چلسی، نیوکاسل و کریستال پالاس بین آنها و جام قرار گرفته بودند و باتوجه به آنکه دیدار مقابل چلسی و نیوکاسل در آنفیلد برگزار می شد، کار سختی برای قهرمانی در لیگ نداشتند. اولین خان، دیدار مقابل چلسیِ رده دومی بود. شاگردان راجرز حتی با کسب یک تساوی مقابل چلسی و پیروزی در دو دیدار بعدی خود هم قهرمان می شدند و به حسرت طولانی مدت هواداران پایان می دادند.

لیورپول پس از 11 پیروزی پیاپی به مصاف رقیبی لشکرکشی کرد که باید تنها سه روز بعد، در دیدار برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف اتلتیکو مادرید رفت. طبق نظر اکثر کارشناسان و طرفداران، لیورپولِ آماده آن روزها کار سختی برای پیروزی نداشت. اما خب، همه چیز طور دیگری رقم خورد. لیورپول با وجود اینکه 73 درصد مالکیت را در اختیار داشت و 26 شوت روانه دروازه رقیب لندنی خود کرد شکست خورد. لیزخوردن بدموقع استیون جرارد دمبابا را درموقعیتی تک به تک با مینیوله قرار داد تا مرد سنگالی نخستین گل بازی را به ثمر برساند. در ادامه ویلیان تیر خلاص را زد تا چلسی با برتری 2-0 در آنفیلد، لیورپول را از جام قهرمانی دور کند.

در آخرین هفته هم لیورپول دیداری که 3-0 جلو بود را با تساوی به پایان رساند تا تیم مانوئل پلگرینی که هر چهار بازی پایانی خود در لیگ را برده بود، با اختلاف تنها 2 امتیاز قهرمان شود.

فصل 19-2018 - یورگن کلوپ
بیشترین فاصله امتیازی: 9 امتیاز پس از 20 بازی (منچسترسیتی 19 بازی انجام داده بود)
رتبه در پایان فصل: دوم
فاصله تا قهرمانی: 1 امتیاز

هنگامی که لیورپول با پیروزی 5-1 مقابل آرسنال به نهمین پیروزی پیاپی خود در فصل رسید، اختلافی 10 امتیازی با منچسترسیتی ایجاد کرد. البته که آنها یک بازی بیشتر از مدافع عنوان قهرمانی انجام داده بودند.

شکست در اتحاد فاصله دو تیم را به 4 امتیاز کاهش داد تا شاگردان کلوپ کماکان صدرنشین باقی بمانند. دو ماه بعد و در هفته بیست و نهم، جایی اختلاف سیتی و لیورپول تنها 1 امتیاز بود، شاگردان کلوپ در دربی مرسی ساید مهمان اورتون بودند. لیورپول با فرصت سوزی های متعدد خود به تساوی 0-0 رضایت داد تا منچسترسیتی با پیروزی 1-0 مقابل بورنموث با یک امتیاز برتری نسبت به شاگردان کلوپ به صدر جدول صعود کند. در پایان همین 1 امتیاز اختلاف تا پایان فصل باقی ماند تا شاگردان گواردیولا به دومین قهرمانی متوالی خود در لیگ دست یابند.

به طرز باورنکردنی ای، لیورپول از سی و هشت بازی خود تنها در یک بازی، آن هم مقابل منچسترسیتی تن به شکست داد و در پایان با 97 امتیاز به کار خود در لیگ جزیره خاتمه داد. 97 امتیازی که لیورپول را در تمامی فصل های لیگ جزیره، به جز دو فصلی که منچسترسیتی قهرمان شد (19-2018 و 18-2017)، قهرمان لیگ جزیره می کرد.

به هر حال لیورپول اشتباهات کوچک و بزرگی را انجام داد تا تاوان سنگینی را بپردازد و در عوض منچسترسیتی در بهترین شرایط خود قرار داشت و با کسب 98 امتیاز قهرمان شد.

حال نگرانی اصلی کلوپ و باشگاه همان تیمی است اکنون آنها را دنبال می کند. اگر هفت امتیاز فاصله در نیم فصل برای قهرمانی کافی نبود، آیا 9 امتیاز فاصله نسبت به شاگردان گواردیولا برای قهرمانی کافی است؟

لیورپول-چه-درس‌هایی-از-اشتباهات-سال-قبل-گرفته-است؟
لیورپول چه درس‌هایی از اشتباهات سال قبل گرفته است؟
پیروزی پرگل لیورپول در بازی دیشب...
لیورپول-برد-تا-اختلاف-خود-را-با-سیتی-دورقمی-کند
لیورپول برد تا اختلاف خود را با سیتی دورقمی کند
اختلاف ۱۱ امتیازی لیورپول با...
چهار-صحنه‌-فراموش‌-نشدنی-:-اشعار-رقصنده
چهار صحنه‌ فراموش‌ نشدنی : اشعار رقصنده
لازم نیست طرفدار لیورپول باشید...
10بازیکن-آکادمی-که-آینده-درخشانی-دارند:بخش-دوم
۱۰بازیکن آکادمی که آینده درخشانی دارند:بخش دوم
در فصل گذشته آکادمی باشگاه لیورپول...