ژابی آلونسو،مایکل اوون و میراث آنها در لیورپول
ژابی-آلونسو،مایکل-اوون-و-میراث-آنها-در-لیورپول

مشخصا هر روز ژابی آلونسو را یاد نمی کنید و به او فکر نمی کنید اما در سال 2018 و هنگامی که ژابی آلونسو آخرین بازی دوران ورزشی خود را انجام داد و کفش های خود را آویزان کرد تا مدت ها به فکر او بودم. 

از او درخواست مصاحبه کردم و او هم با خوشحالی درخواست من را پذیرفت.

دقیقا مثل مصاحبه هایی که در زمان سرمربیگری رافا بنیتز در لیورپول با او می کردم ، ژابی صادقانه به تمام سوال هایم جواب می داد و هرگز از گفتن حقیقت خجالت نمی کشید. برای مثال از او پرسیدم که بازی زیر در بایرن مونیخ نظر پپ گواردیولا چگونه است؟ و او این چنین، پاسخ من را داد:

«او سبک بازی خاصی را می پسندد و ما با این موضوع مشکلی نداریم. حضور در این باشگاه و بازی کردن زیر نظر گواردیولا، مرحله جدیدی در زندگی ورزشی من بود و خب، آن طور که دلم می خواست نکته ها و موضوعات متفاوتی یاد نگرفتم. اما با در نظر گرفتن سن و سال من، دوران خوبی را سپری کردم و حضور در این باشگاه و بازی کردن در کنار بازیکنان خوب و بزرگ این باشگاه تجربه ای متفاوت و در عین حال لذت بخش بود.»

تحسین سرمربی کنونی منچسترسیتی توسط ژابی آلونسو. جالب است، نه؟

از بازگشت به آنفیلد و حضور دوباره در این استادیوم چه احساسی داری؟

«قطعا احساس فوق العاده ای دارم اما نسبت به حضورم در آنفیلد به عنوان بازیکن لیورپول متفاوت است. تونل ورودی تغییر کرده است و آن حس و حال ترسناک گذشته را ندارد. به همین دلیل گذر از تونل کمی راحت تر شده و دیگر آن حس وحشتناک گذشته را ندارد.»

«اما وقتی  از زیر تابلوی اینجا آنفیلد است(This Is Anfield)عبور کردم، احساسم دقیقا همان احساس گذشته بود.»

حضور در آنفیلد و تماشای تساوی 0-0 مقابل منچستریونایتد در روز پارک اتوبوس در آنفیلد؟

«همان طور که می دانید من آن بازی را از نزدیک تماشا کردم. آن دیدار از بهترین تقابل های دو تیم نبود اما خیلی علاقه داشتم تا ببینم چه تغییرات جایگاه اصلی اعمال شده.»

در ادامه صحبت هایش نیز چندین و چند بار به تغییرات و زیباتر شدن جایگاه هواداران اشاره کرد و اعتقاد داشت تمام بازیکنان سابق لیورپول، با تماشای زیبایی جایگاه، شگفت زده خواهند شد. اما بزرگترین نکته ای که از صحبت های ژابی متوجه شدم، توجه و حمایت او از هواداران لیورپول بود.

«خب از نظر من، مقایسه افتخارات خیلی کار درستی نیست. توجه به میراث بازیکن در باشگاه مهم است. رابطه بین بازیکن، باشگاه و هوادار.»  

«این موضوع که چه عضوی از باشگاه لیورپول و بایرن مونیخ هستم برایم مهم است. هنوز اخبار دو باشگاه را دنبال می کنم و بازگشت به آنفیلد و بازی برای هر دو باشگاه بسیار لذت بخش بود و من نیز از اینکه برای هر دو تیم بازی کرده ام خوشحالم.»

میراث. کلمه ای کوچک اما با مفهومی بزرگ و پیچیده در فوتبال، به خصوص در لیورپول. باشگاهی که همیشه به دلیل هواداران پرشور اش و حمایت همیشگی آنها از تیم زبانزد مردم بوده است. همین هفته بود که شماری از قرمزها به مناسبت صد و ششمین سالگرد تولد بیل شنکلی کبیر، در هوای طوفانی و بارانی روستای گلنبورگ، بار دیگر یاد و خاطره این مرد بزرگ را زنده کردند. هواداران کدام تیم ها صد و ششمین سالگرد تولد مربی سابقشان را جشن می گیرند؟

آلونسو هم بین هواداران بسیار محبوب است. این نظر من نیست. نظر بسیاری از هواداران لیورپول است و حالا که با حضور روی نیمکت تیم ب رئال سوسیداد وارد مرحله مربیگری خود شده است، لیورپولی ها بدشان نمی آید که روزی هافبک سابق خود را روی نیمکت لیورپول ببینند. با این حال در تابستان 2009 و بعد از اینکه رافا بنیتز، سرمربی وقت لیورپول او را نخواست و اعتقاد داشت عملکرد مرد اسپانیایی در دو فصل اخیر ضعیف بوده و همچنین به دلیل علاقه اش به گرت بری در تلاش بود تا آلونسو را بفروشد، راهی رئال مادرید شد.

رابطه او و بنیتز به شدت پیچیده شد؛ اتفاقی که در انتقال ژابی از لیورپول به تیم مادریدی بی تاثیر نبود

اگرچه مشخص بود که آلونسو با حضور در جمع کهکشانی، به موفقیت های بسیاری دست پیدا خواهد کرد و احتساب این موضوع که ژابی در دوران طلایی فوتبال خود قرار داشت و مشکلاتش با بنیتز انتقالش به مادرید آنچنان هم عجیب و دور از انتظار نبود. اتفاقی که در آخر به وقوع پیوست.

انتقال آلونسو به مادرید بسیاری از هواداران لیورپول را ناراحت کرد، اما باشگاه با به دست آوردن 30میلیون پوند از این انتقال، هم پول خوبی به دست آورد و هم به درگیری های او و بنیتز خاتمه داد.

بخشی از مطالبی که در سپتامبر 2009 در مجله کوپ به چاپ رسید:

«حتی در این تابستان که بازیکنی تا سال 2012 با باشگاه قرار داشته و خودش هم علاقه خود را به ترک باشگاه نشان داده بود، باز هم هواداران، از اروپا گرفته تا سنگاپور، دست به هر کاری زدند تا او در باشگاه بماند.»

«وقتی که انتقال استیو مک منمن و مایکل اوون را به مادرید مرور کنید، متوجه احترام هواداران به آلونسو می شوید.»

همان تابستان بود که مایکل اوون به منچستریونایتد پیوست و به شکل جبران ناپذیری میراث خود را در لیورپول نابود کرد.

برداشت هواداران از انتقال او به رئال مادرید در سال 2004 این بود که اوون، همانند مک منمن به عمد اجازه داده قراردادش به پایان برسد تا با خیالی آسوده به رئال بپیوندد. اتفاقی که دقیقا برعکس آن برای آلونسو افتاد. ژابی پیش از ترک لیورپول برای ماندن در آنفیلد قرارداد جدیدی با قرمزها امضا کرده بود اما سرنوشت این بود که او از جمع قرمزهای بندر لیورپول جدا شود.

منصفانه است. اوون خط قرمز لیورپولی ها را زیر پا گذاشت و به رقیب سنتی پیوست، پس باید با عواقب اش نیز مواجه شود.

انتقال اوون به منچستریونایتد، اتفاقی غیرقابل بخشش از دید هواداران است 

مرد انگلیسی برای پیشرفت به تیم فرگوسن پیوست: قبول. اما باید عواقب این انتقال را قبول کند. به هرحال، شما نمی توانید که در لیورپول کیک بگیرید و آن را در منچستر بخورید.

باید قبول کرد که نظرات و عقاید افراد تغییر می کنند. همان طور که هواداران از لوئیس سوارز دل خوشی ندارند، از اوون نیز دل گیر اند. اما میراثی که آلونسو از خود به جا گذاشت، به اندازه میراث استیون جرارد و بیل شنکلی قابل تقدیر است.

ترجمه اختصاصی وب سایت لیورپول پرشین

 

بازگشت-به-دنیای-نقل-و-انتقالات-در-ژانویه
بازگشت به دنیای نقل و انتقالات در ژانویه
پس از ثبت قرارداد لیورپول و نایکی،...
بدون-فابینیو
بدون فابینیو
پس از مصدومیت فابینیو، رئیس به...
کلوپ-و-باز-هم-ناپولی-!
کلوپ و باز هم ناپولی !
یورگن کلوپ، نگران قرعه تیمش در...
مربی-سابق-صلاح-:-صلاح-قاتل-است-اما-از-نوع-مهربان!
مربی سابق صلاح : صلاح قاتل است اما از نوع مهربان!
هیکو فوگل، مربی سابق بازل محمد...