پایانی-شیرین

لیورپول توانست بعد از سال ها تابو شکنی کرده و فینالی را مقابل تاتنهام برنده شود که سال هاست آرزوی هواداران آنفیلد بوده . حالا کلوپ توانست با تلاش خود و تیمی منسجم با ترکیبی از پدیده هایی اکثرا گم نام و نه چندان مشهور, این تیم بزرگ را برای ششمین بار قهرمان مهمترین جام باشگاهی اروپا و حتی دنیا کند .

اما در شب فینال ، بازی به چه شکل پیش رفت ؟

تقریبا همه فوتبالی ها سبک بازی تیم های کلوپ را چشم نواز و مهیج می دانند و همیشه دیدیم که لیورپول یورگن کلوپ دونده و تهاجمی بازی کرده اما این سبک بازی نیز تاوان خودش را دارد . شما برای زیبا بازی کردن می توانید تهاجمی و شناور بازی کنید اما برای جام گرفتن باید نتیجه گرا بازی کنید . همان مهره پازل گمشده فلسفه فوتبالی کلوپ که بعد از بارها ناکام ماندن در لحظه اخر ، این بار استراتژی شطرنج خودش را بر پایه این اصل قرار داد .

درست است که لیورپول در ثانیه ۳۰ ابتدای بازی صاحب پنالتی شد و کمتر از سه دقیقه به گل رسید و تیم تاتنهام را شوکه کرد اما مشخص بود که کلوپ با برنامه تاکتیکی جدید و غیرمنتظره پا به میدان گذاشته است . احتمالا همگی بر این باور هستند که این بازی فینال اصلا در حد یک فینال اروپایی نبوده اما مشخص بود که این بار کلوپ از گذشته درس گرفته و با یک سبک متفاوت و غیر قابل پیش بینی قصد دارد پوچیتینو و شاگردانش را غافلگیر و در نهایت شکست دهد .

این بار کلوپ از سیستم مورد علاقه این فصل خودش یعنی حمله از کناره ها با استفاده از وینگ بک ها و وینگرهای سرعتی و همچنین تاکتیک مالکیت توپ و استفاده از فضاهای خالی زمین به خصوص کناره هجده قدم حریف چشم پوشی کرد و خط دفاعی چهار نفره را در موازات همدیگر در زمین خودی نگه داشت و مالکیت توپ را به یاران پوچیتیتو داد و همچنین با ترفند تله افساید برای مهاجمین تاتنهام بخصوص کین و سون ، سعی در عقب نگه داشتن هر دو مدافع کناری خود یعنی ارنولد و رابرتسون کرد و حتی صحنه ای هم دیدیم که کلوپ با نشان دادن چهار انگشت خود به خط دفاعی سعی در عقب نگه داشتن و حفظ آرایش دفاعی چهار نفره خطی بود .

در این بین وظیفه هندرسون و واینالدام بود که در زمان حمله کناره های زمین را پوشش داده و به بازی سازی از کناره ها کمک کنند .

پوچیتینو در این بازی دست به ریسک بزرگی زد و هری کین تازه از مصدومیت رها شده را به لوکاس مورای اماده و ستاره بازی برگشت مقابل آژاکس ترجیح داد اما همانطور که پیش بینی می شد ، نتیجه بخش نبود همانطور که کلوپ به فیرمینوی تازه از بند مصدومیت رها یافته میدان داد و نتیجه ای حاصل نشد .

شاگردان پوچیتینو که گویا واقعا توان و ابزار عبور کردن از خط دفاعی منسجم و چند لایه لیورپول را نداشتند ، حتی با شوت های از راه دور هم کاری از پیش نبردند و باید ستاره اول این بازی را الیسون دانست که سالیان سال بود جای چنین دروازبان تاپی درون دروازه لیورپول خالی بود ؛ اما نباید از بازی درخشان زوج دفاعی لیورپول یعنی فندایک دوست داشتنی و ماتیپ پدیده دفاعی این فصل لیورپول که انگار روح تازه فوتبالی در کالبدش دمیده شده را فراموش کرد .

مدافعین لیورپول بارها بازی سازی های دله علی و سون را خنثی می کردند و البته فابینیویی که توانست به خوبی هافبک قدرتی تاتنهام یعنی سیسوخو را سرکوب کرده و حتی خود به عنوان یک هافبک تخریبی اقدام به دریبل زدن و بازی سازی از زمین خودی می کرد .

صلاح و هندرسون بیشتر وظیفه شوت زنی از پشت هجده قدم را بر عهده داشتند , در صورتی که مانه و گاهاً رابرتسون با نفوذ و پا به توپ به سمت باکس حریف ، قصد تخریب ساختار دفاعی لندنی ها می کردند . در اخر اوریگی که جایگزین فیرمینو شد این بارهم شگفتی ساز کرد و از غفلت دیوار دفاعی حریف و البته زیرکی دو مدافع پیش تاخته لیورپول یعنی ماتیپ و فندایک توانست با یک ضربه تمام کننده قهرمانی تیمش را مسجل کند .

تاتنهام در این فصل با وجود عملکرد نه چندان خوب در لیگ برتر و مصدومیت های پی در پی عناصر تهاجمی خود ؛ بازهم خیلی خوب توانست با از پیش رو برداشتن رقبای سرسختی همچون دورتموند و سیتی و در نهایت اژاکس در اروپا به فینال برسد .

لیورپول در طول فصل با نبود عناصر جایگزین بر روی نیمکت در لیگ برتر با مصدومیت دست و پنجه نرم می کرد ، تاتنهام نیز با نبود مهره های تازه نفس به خصوص در مسابقات اروپایی دچار دردسر می شد و حتی دیدیم که در مقابل لیورپول ؛ بازیکنان این تیم همچون فرتونگن و سیسوخو مدام دچار مشکل می شدند . در نهایت باید گفت که کلوپ با یک بازی تخریبی و پرس در نقاط مختلف زمین و روی اوردن به بازی تاخیری و نتیجه گرا توانست این بار ۹۹% موفقیت خود را به ۱۰۰% رسانده و حق خود و تیمش و مهمتر از آن هواداران وفادار لیورپول را از فوتبال بگیرد .

بررسی-رقبای-احتمالی-لیورپول-در-یک-هشتم-نهایی
بررسی رقبای احتمالی لیورپول در یک هشتم نهایی
لیورپول با پیروزی مقابل سالزبورگ...
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-سالزبورگ
۵ نکته کلیدی بازی مقابل سالزبورگ
100 ثانیه زمان، برای صعود لیورپول...
پیش-بازی-لیورپول_سالزبورگ
پیش بازی لیورپول_سالزبورگ
در دومین هفته از رقابت های لیگ...
5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-ناپولی
۵ نکته کلیدی بازی مقابل ناپولی
در شب نه چندان خوب مثلث تهاجمی...