هرآنچه در سوپرکاپ اروپا گذشت
هرآنچه-در-سوپرکاپ-اروپا-گذشت

لیورپول برای چهارمین بار موفق به قهرمانی در سوپرکاپ اروپا شد

لیورپول با وجود تساوی 2-2 در 120 دقیقه ، با پیروزی 5-4 و درخشش آدریان در ضربات پنالتی ، چهارمین سوپرکاپ خود را در استانبول به دست آورد و خرید جدید لیورپول ، یعنی آدریان ، با مهار ضربه پنالتی آبراهام ، تبدیل به قهرمان قرمزها شد.
لیورپول مسابقه را با ترکیب عجیبی شروع کرد : خبری از ترنت الکساندر آرنولد و روبرتو فیرمینو نبود و در کمال ناباوری چمبرلین به عنوان وینگر و جو گومز در پست دفاع راست مسابقه را شروع کردند. اتفاقی که به خصوص در نیمه اول و حتی نیمه دوم و وقت های اضافه ، تبدیل به بزرگترین ضعف قرمزها در دیدار مقابل چلسی شد.
همان طور که انتظار می رفت به دلیل مصدومیت آلیسون ، آدریان درون دروازه قرار داشت. گومز ، فن دایک ، ماتیپ و رابرتسون (که روزی خوبی را سپری نکرد) خط دفاع قرمزها را تشکیل می دادند. فابینیو ، هندرسون و میلنر سه بازیکن میانی و چمبرلین ، مانه و صلاح مثلث هجومی لیورپول را تشکیل می دادند.
لیورپول بازی را بهتر آغاز کرد. در ابتدای نیمه اول ، ضربه نمایشی مانه به دست مدافع چلسی برخورد کرد اما با وجود کمک داور ویدئویی خبری از پنالتی نبود. هر چه از بازی گذشت این چلسی بود که خود را کم کم پیدا کرد و بازی را در دست گرفت. بعد از ضربه خطرناک پدرو که از کنار دروازه و با فاصله اندکی به بیرون رفت ، ضربه دوباره پدرو که به تیرک دروازه برخورد کرد و مهار استثنایی آدریان که مانع باز شدن دروازه اش شد ، این اولیویه ژیرو بود که در دقیقه 36 قفل دروازه لیورپول را شکست. انگولو کانته با قلدری توپ را به جلو هدایت کرد ، به پولیشیچ پاس داد و وینگر آمریکایی هم با یک پاس دیدنی در عمق دفاع لیورپول ژیرو را صاحب توپ کرد و مهاجم 32 ساله دروازه گلر اسپانیایی را باز کرد. کریستین پولیشیچ بار دیگر دروازه قرمزها را باز کرد تا حساب کار 2-0 شود اما با اعلام داور ، این گل آفساید اعلام شد تا نیمه اول با همان نتیجه 1-0 به نفع چلسی به پایان برسد.

نیمه دوم با به بازی آمدن فیرمینو به همراه بود

مهاجم برزیلی تنها 3 دقیقه زمان نیاز داشت تا تاثیرگذاری خود را ثابت کند. ضربه فابینیو به پشت دفاع چلسی رفت ، فیرمینو کپا را فریب و مانه را در موقعیت گلزنی قرار داد و مانه هم با استفاده از اشتباه کپا ، گل تساوی را به ثمر رساند. نیمه دوم تقریبا متعادل دنبال شد و گلی نداشت. تنها موقعیت خطرناک ، با سیو فوق العاده کپا همراه بود. در دقیقه 75 و روی کرنری کوتاه ، جینی واینالدوم ، محمد صلاح را صاحب توپ کرد. کپا آریزابالاگا ،ضربه زمینی صلاح را دفع کرد اما این پایان کار نبود. در ادامه ویرجیل فن دایک (که دیداری دیگر را بدون دریبل خوردن گذراند) توپ را به سمت دروازه چلسی روانه کرد اما کپا در حالتی نامتعادل مانع باز شدن دروازه تیمش شد و توپ را از روی خط دروازه بازگرداند.

بازی با نتیجه 1-1 در 90 دقیقه به پایان رسید

در نیمه اول وقت های اضافه ، این لیورپول بود که دوباره پیش افتاد. بار دیگر روبرتو فیرمینو صاحب توپ بود. این بار هم ، مثل دفعه گذشته مانه را پیدا کرد و توپ را به او رساند ، مانه هم با یک ضربه پرقدرت دروازه کپا را برای بار دوم باز و خود را کرد و یک دبل به نام خود ثبت کرد. اما تنها 6 دقیقه بعد و در دقیقه 101 جورجینیو بار دیگر کار را به تساوی کشاند. در صحنه ای مشکوک و برخورد آدریان و آبراهام در محوطه جریمه قرمزها ، داور بازی نقطه پنالتی را نشان داد و جورجینیو با فریب گلر 32 ساله ، دروازه او را برای دومین بار باز کرد. در ادامه خطرات دو تیم بی نتیجه بود و کار به ضربات پنالتی کشیده شد. آخرین باری که کار به ضربات پنالتی کشیده شده بود ، همین چلسی از بایرن مونیخ شکست خورده بود.
نخستین پنالتی را لیورپولی ها زدند. روبرتو فیرمینو. او با فریب کپا دروازه را باز کرد. جورجینیو هم مثل او موفق بود. در ادامه فابینیو ، اوریگی و آرنولد برای لیورپول و بارکلی ، مونت و امرسون برای چلسی گلزنی کردند. هنگام ضربه پنالتی پنجم محمد صلاح همانند بازی با منچسترسیتی در جام خیریه دروازه را باز کرد اما آدریان با مهار پنالتی آبراهام تبدیل به قهرمان این بازی شد تا لیورپول با پیروزی 5-4 در ضربات پنالتی پیروز میدان شود.

نمرات بازیکنان لیورپول 

آدریان(7) ، گومز(6) ، ماتیپ(7) ، فن دایک(7) ، رابرتسون(7) ، فابینیو(7) ، هندرسون(7) ، میلنر(7) ، چمبرلین(6) ، مانه(8) ، صلاح(7)
بازیکنان تعویضی : فیرمینو(8) ، واینالدوم(6) ، آرنولد(6) ، اوریگی(6)

نمرات بازیکنان چلسی

کپا(7) ، آزپلیکوئتا(6) ، کریستنسن(6) ، زوما(7) ، امرسون(7) ، جورجینیو(7) ، کانته(8) ، کواچیچ(7) ، پدرو(7) ، پولیشیچ(7) ، ژیرو(7)
بازیکنان تعویضی : آبراهام(6) ، مونت(6) ، توموری(6) ، بارکلی(6)

بهترین بازیکن زمین : روبرتو فیرمینو با 2 پاس گل

5-نکته-کلیدی-بازی-مقابل-اورتون
۵ نکته کلیدی بازی مقابل اورتون
تیم دوم لیورپول با برتری مقابل...
پیش-بازی-لیورپول_آرسنال:جام-حذفی
پیش بازی لیورپول_آرسنال:جام حذفی
چهارشنبه شب، آنفیلد میزبان دور...
نیم-نگاهی-به-سوپرجام-اروپا
نیم نگاهی به سوپرجام اروپا
لیورپول و چلسی در سوپرجام اروپا...
بررسی-سوپر-کاپ-انگلیس-،-نقص-ها-و-نقات-قوت-لیورپول
بررسی سوپر کاپ انگلیس ، نقص ها و نقات قوت لیورپول
قهرمان اروپا پیش فصل خوبی را...