نوستراداموس فوتبال یا قمار باز همیشه برنده

۶۲۶

شانس, توفیق ناخواسته, بخت ازمایی, ریسک بزرگ, شایدم قدرت پیش بینی و ... مطمئنناً یکی دو تا از این گزینه ها می تواند شامل حال کلوپ در این دو فصل اخیر باشد, اما چه داستانی پشت این جملات نهفته است ؟

کلوپ از نیم فصل دوم ۲۰۱۸-۲۰۱۷ دست به سه قمار متفاوت زد , مواردی که توانست آینده تیم را متحول کرده و احتمالا مسبب اصلی دوبار پیامی راهیابی این تیم به فینال قهرمانان اروپا شود !همانطور که لیورپولی های عزیز طی فصل قبل یعنی ۲۰۱۷ شاهد بودند , کلوپ بشدت با کمبود مهره و ضعف خط دفاعی تیمش رو به رو بود و البته نبود دروازبان مطمئن . اما کلوپ توانست با سبک معروف خودش یعنی پرس از میانه زمین و پشت ۱۸ قدم حریف , ضرب المثل بهترین دفاع حمله است را به اثبات برساند !

گِگِن پرسینگ که در مکتب فوتبالی کلوپ مستلزم وجود هافبک ها و مهاجمین خستگی ناپذیر و جنگنده و سرعتی است توانست به خوبی با این تاکتیک و تاکتیک کانتر پرس یا همان ضد پرسینگ حریف, حریفان خود را پشت سر هم به زانو در بیاورد . البته خود کلوپ بخصوص نیم فصل اول مجبور می شد از تاکتیک ۳ مدافع همچون ۳ ۴ ۳ یا ۲ ۵ ۳ استفاده کند تا برتری عددی در میانه زمین را به حریف نبازد که بعدها به ۱ ۳ ۲ ۴ و ۳ ۳ ۴ عمقی تغییر رویه داد.

اعمال پرس فشرده با واگذاری مالکیت توپ به مدافعین و هافبک های حریف و البته زمان بندی خاص (مثلا اجرای پرس زیر ۳ ثانیه با استفاده از حداقل دو مهره خودی) بازیکن حریف صاحب توپ را با غافلگیری و تحت فشار قراردادن وادار به اشتباه می کند اما مشکل کار این بود که با این تاکتیک مربیان حریف را مجبور به روی اوردن به بازی مستقیم و یا حملات سریع از کناره ها می کرد, تاکتیک هایی که می تواند نقطه ضعف تاکتیک گگن پرسینگ به خصوص برای تیم دارای ضعف خط دفاعی باشد.

از طرفی این تاکتیک به شدت فرسایشی است و می تواند خیلی زودتر باعث خستگی و مصدومیت برای بازیکنان خودی بخصوص مهره های هجومی شود.

سه مورد از ریسکهای بزرگ اما موفق یورگن کلوپ :

1 - کلوپ با از دست دادن کوتینیو در نیم فصل قبل, مجبور به بها دادن بیشتر به محمد صلاح تقریبا تازه وارد در سمت راست خط حمله شد که هنوز خیلی خودش را نشان نداده بود. از طرفی مانه را نیز جایگزین ستاره اول تیمش یعنی کوتینیو کرد که تا فصل قبلش حرفی برای گفتن نداشت . اما ظاهرا رفتن کوتینیو مسبب توفیق اجباری برای لیورپول بود , چون خط هجومی اتشین لیورپول با ازادی عمل بیشتر به خصوص برای بابی فیرمینیو , قدرتمند تر از قبلش شد به شکلی که رکورد بیشترین گل زده را ثبت کرد که حتی این فصل هم شاهد قدرت مثلث هجومی لیورپول بودیم.

2 - کلوپ با پول حاصل از فروش کوتینیو توانست کیتا پدیده لایپزیگ را خریداری کند اما خرید دیگری هم رخ داد ! شکستن رکورد گرانقیمت ترین مدافع تاریخ یعنی ویرجیل فندایک هلندی از ساوتهمپتون آن هم با ۷۵ میلیون پوند . برای یک مدافع تقریبا گمنام که خیلی ها معتقد هستند ۹۵% مربیان بزرگ فعلی حاضر به انجام این کار نخواهند بود چون یک خرید غیر منطقی بحساب می امد ! اما هنوز یک سال نگذشته این مدافع با عملکرد فوق العاده اش ثابت کرد که ارزش این مبلغ را داشته و از طرفی واقعا کلوپ استاد کشف استعدادهای نهفته است !

3 - کلوپ با خرید الکس چمبرلین در فصل قبل , حساب زیادی برای بازی سازی وی بخصوص با رفتن کوتینیویی کرد که هم در نقش وینگر بازی سازی می کرد و هم هافبک مهاجم . اما تقریبا با شروع این فصل چمبرلین کل فصل را از دست داد و کیتای تازه وارد هم نتوانست خودش را نشان بدهد و دست کلوپ برای بازی سازی کاملا خالی شد !

حتی فیرمینوی مهاجم دوم هم نمی توانست به تنهایی در پست غیر تخصصیش بازی سازی کند و میلنر پا به سن گذاشته هم به تنهایی از عهده کاری بر نمی امد اما کلوپ باز هم یک ریسک هوشمندانه کرد و تاکتیک تیم را با محوریت بازی سازی دو مدافع کناری مستعد تیم , یعنی ارنولد جوان و رابرتسون گمنام تغییر داد و از سبک بازی فشرده و تهاجمی در میانه زمین حریف, به سبک بازی سازی از کناره ها و اِعمال فشار از کناره های باکس حریف تغییر داد و توانست با سبکی شبیه به تاکتیک کلاسیک انگلیسی و فرمیشن ۳ ۳ ۴ فشرده و حتی ۲ ۴ ۴ لوزی تهاجمی و استراتژی ارسال از کناره ها و همچنین اورلپ و البته پرسینگ در میانه زمین و محوطه جریمه خودی, حریفان خود را بدون تهدید خط دفاعی خودی از پای دراورد !

ریسک بزرگی که بشدت جواب داد و همچون فصل قبل دیگر شاهد گل خوردن های بچه گانه و عملکرد ضعیف خط دفاعی لیورپول نبودیم. هر چند که نباید تاثیر مستقیم فاندایک را نیز نادیده گرفت. کلوپ ثابت کرد علاوه بر قدرت بازی خوانی, واقعا قدرت خدادادی کشف استعداد دارد و شاید لقب نوستراداموس فوتبال برازنده وی باشد !

نویسنده : امیر عبدل ۷ خرداد ۱۳۹۸
لیورپول لیورپول پرشین لیگ برتر انگلیس قرمز های آنفیلد کلوپ فن دایک گگن پرسینگ صلاح کوتینیو
برای ارسال نظر جدید لطفاً وارد حساب کاربری خود شوید . برای ورود به حساب کاربری و یا عضویت در سایت اینجا کلیک کنید !
تبلیغات متنی :
2016-2017 لیورپول پرشین ، کانون هواداران لیورپول در ایران