لیورپول_منچسترسیتی : پایانی به حسرت 30 ساله
لیورپول_منچسترسیتی-:-پایانی-به-حسرت-30-ساله

چطور توانستیم انقدر به قهرمانی نزدیک شویم؟ چطور فقط با یک امتیاز کمتر نسبت به منچسترسیتی از قهرمانی بازماندیم؟ چطور تبدیل به سومین تیم تاریخ انگلیس با بیشترین امتیاز شدیم ، اما باز هم دستمان از جام کوتاه ماند؟ در فصل گذشته چه باید می کردیم تا عنوان قهرمانی لیگ جزیره را به دست بیاوریم؟ پاسخ این سوالات تا اواسط فصل گذشته ، تقریبا نامشخص بود. اما از اواسط فصل به بعد ، پاسخ این سوال کاملا مشخص و گویا بود :

برنامه لیورپول ، پیروزی در همه مسابقات است اما نیم نگاهی هم به نتایج رقیب خود یعنی منچسترسیتی دارد

و به همین صورت بود که قرمزها فصل گذشته قهرمانی را از دست دادند. اما آیا دوباره همین اتفاق می افتد؟  در دو فصل گذشته ، منچسترسیتی پپ گواردیولا ، همانند ماشین غول پیکری همه رقبای خود را از پیش رو برداشت و عنوان قهرمانی لیگ جزیره را از آن خود کردند. اما همواره با مشکل مدافعان میانی دست و پنجه نرم می کردند و اکثر مواقع این مدافعان کند ، تبدیل به پاشنه آشیل آبی های منچستر می شدند. حتی با وجود تلاش برای رفع این مشکل ، چه در نقل وانتقالات امسال و چه در سال های گذشته ، باز هم سیتی گواردیولا شکست ناپذیر نیست.

به هر حال رو به رو شدن با یکی از قدرتمندترین تیم های اروپایی همانند منچسترسیتی دشوار است و بهترین راهکار برای مقابله با این تیم ها تقویت تیم خود است. اگر فصل گذشته ، بیش از 90 امتیاز به دست آوردیم و فقط یک امتیاز کمتر از سیتیزن ها کسب کردیم ، پس حتما احتمال قهرمانی نیز وجود دارد. رسیدن به 98 امتیاز منچسترسیتی در فصل گذشته ، تقریبا غیرممکن بود اما اگر آن چند تساوی فصل گذشته لیورپول مقابل تیم های نه چندان قوی لیگ تبدیل به پیروزی می شد ، اوضاع طور دیگری رقم می خورد.

در نیمه دوم دیدار جام خیریه بین لورپول و سیتی ، کاملا شاهد بازی هماهنگ و روان لیورپول بودیم و اگر ذره ای خوش شانسی به کمک تیم کلوپ می آمد ، مطمئناً شاهد پیروزی لیورپول و به دست آوردن اولین جام فصل توسط قرمزها بودیم. به علاوه ، محمدصلاح ، روبرتو فیرمینو ، آلیسون بکر ، نبی کیتا و سادیو مانه در رقابت های ملی به تیم ملی کشورشان کمک کرده بودند و دیرتر به اردوی قرمزها اضافه شده بودند. پس با این وجود ، لیورپولِ امسال مقابل رقبای خود ، آنقدرها هم دست و پا بسته نیست.

کلوپ از خواسته های باشگاه و بازیکنانش کاملا آگاه است و می داند که مدیران باشگاه و حتی هواداران ، دقیقا چه چیزی از او می خواهند.

البته که این خواسته ها ، در فصل پیش رو و با حضور تیم در سوپرکاپ اروپا و جام باشگاه های جهان به مراتب بیشتر است. موضوع جالب اینجاست که لیورپول خرید بزرگی در تابستان انجام نداد و کلوپ ترجیح داد که با همان بازیکنان فصل گذشته خود به مصاف رقبا برود. اگر این سوال که « چرا لیورپول خریدی در تابستان انجام نداد ؟ » برایتان پیش آمده ، بهتر است نگاهی به کارنامه کلوپ در نقل و انتقالات بیاندازید . کلوپ اکثر مواقع ترجیح می دهد که به جای خرید های بزرگ و گران قیمت ، به سمت پرورش و کشف استعدادهای جوان برود؛ دقیقا همان کاری که با ترنت الکساندر آرنولد کرد.

اما باز هم عجیب است که خرید بزرگی از جانب یورپول در نقل و انتقالات ندیدیم. طبق صحبت های باب پیزلی ، باشگاه همیشه برای افزایش قدرت خود نیاز به خرید بازیکنان خوب و موثر در نقل و انتقالات دارد. از نظر فروکش کردن نارضایتی هواداران ، بله. اما به طور کلی ، این دیدگاه پیزلی به این معناست که ضعف و مشکلات تیم را برطرف شود تا بعدا مجبور به تاوان پس دادن نباشند. به نظر شما این لیورپول در ترکیب خود مشکل بزرگ و دردسرساز دارد؟

هاروی الیوت و سپ فن دن برگ جوان راهی آنفیلد شدند اما دست کم دو فصل را از روی نیمکت سپری می کنند.

آدریان هم به عنوان ذخیره آلیسون و جانشین سایمون مینیوله به طور آزاد به قرمزها پیوست. دنیل استوریج و آلبرتو مورنو هم مانند مینیوله از باشگاه جدا شدند. که تابستان آرام قرمزها را تایید می کند. اما نکته جالب اینجاست : در سه فصل آخری که لیورپول فصل را در رده دوم به پایان رسانده بود ، سه ستاره از باشگاه جدا شده بودند : لوئیز سوارز ، ژابی آلونسو و نیکولاس آنلکا.

دلیل دیگری وجود دارد که باعث می شود نظر پیزلی ، این پنجره نقل و انتقالاتی را شامل نشود. میانگین سنی تیم آن زمان باب پیزلی زیاد بود و اکثر بازیکنان لیورپول آن زمان به پایان دوران فوتبالی خود نزدیک شده بودند. اما لیورپولِ کلوپ جوان است. فقط 3بازیکن بالای 30 سال دارد و از بین این 3بازیکن فقط ممکن است جیمز میلنر جزو 11 بازیکن اصلی کلوپ به میدان برود. پس سن و سال را کنار بگذارید.

نکته ای که اهمیت بیشتری دارد ، حفظ درخشش تیم همانند فصل گذشته است

چمبرلین ، لالانا و کیتا تازه از مصدومیت بازگشته اند و با وجود عملکرد ضعیف دفاع تیم در مسابقات پیش فصل و احتمال وجود مصدومیت بازیکنان باتوجه به فشردگی مسابقات (مثل آلیسون) و دیگر نکاتی که در بالا گفته شد ، تعقیب منچسترسیتی در فصل پیش رو ماموریتی سخت اما نه غیرممکن برای شاگردان کلوپ می باشد.

لیورپول-چه-درس‌هایی-از-اشتباهات-سال-قبل-گرفته-است؟
لیورپول چه درس‌هایی از اشتباهات سال قبل گرفته است؟
پیروزی پرگل لیورپول در بازی دیشب...
لیورپول-برد-تا-اختلاف-خود-را-با-سیتی-دورقمی-کند
لیورپول برد تا اختلاف خود را با سیتی دورقمی کند
اختلاف ۱۱ امتیازی لیورپول با...
گام-آخری-که-برداشته-نشد!
گام آخری که برداشته نشد!
در این مطلب ویژه، نگاهی به فصولی...
چهار-صحنه‌-فراموش‌-نشدنی-:-اشعار-رقصنده
چهار صحنه‌ فراموش‌ نشدنی : اشعار رقصنده
لازم نیست طرفدار لیورپول باشید...