بررسی فصل اول حضور آلیسون بکر قسمت ۱

۴۷۴

معرفی آلیسون در لیورپول موفقیت چشمگیری داشت ، پیشرفت موفقیت آمیز در حل مشکل و ضعف طولانی در ترکیب قرمزها. بعد از عواقب عملکرد افتضاح لوریس کاریوس در فینال لیگ قهرمانان سال گذشته ، جذب یک دروازه بان تراز اول برای ادامه حل مشکلات تدافعی بعد از جذب فن دایک برای لیورپول اجباری بود. تغییرموضع لیورپول در این فصل فوق العاده جواب داد و حضور آلیسون و عملکرد فردی بی نظیر او در جریان پیروزی 2-0 برابر تاتنهام در مادرید و بردن ششمین سی ال کمک بزرگی به قرمزها کرد. 

آلیسون در نیمه نهایی سال گذشته رقابت ها با لیورپول روبه رو شد و با آمدن به لیورپول همانند محمد صلاح موفقیت زیادی بدست آورد اما همیشه سنگینی قیمت انتقال خود را به دوش می کشید. 

لیورپول برای خرید آلیسون 65 میلیون پوند به باشگاه رم پرداخت کرد ، این موضوع برای مدتی گلر برزیلی را به گرانترین دروازه بان تاریخ تبدیل کرد ، تا کپا آریزابالاگا اسپانیایی به چلسی پیوست. حقیقتا این مبلغ باعث پیشرفت فوق العاده تیم شد . آلیسون هم تبدیل به مکمل خط دفاع شد که کمترین گل خورده در فصل (22) ، بدست آوردن دستکش طلایی برای خود با بیشترین کلین شیت (21) و موجب شکست رکورد پپ رینا شد .

ترکیب بی نظیر گرفتن شوت ها و سیوهای او ، پیش بینی و سبقت از تمامی خطرهایی که دروازه او را تهدید می کرد ، مدیریت محوطه خود و تدارک حملات و ضد حملات با تفکر سریع ، توانایی بازی با پا و قدرت پخش توپ ؛ آلیسون را به طور یقین به بهترین دروازه بان لیگ جزیره و یکی از بهترین دروازه بان ها در اروپا تبدیل می کند .

واکنش های حیاتی در لحظات مهم

قبل از خرید آلیسون برای مدتی طولانی احساس می شد دروازه بان های لیورپول به طور منظم امتیازها را از تیم می گیرند و پشت مدافعان به جای یک دروازه بان که در لحظات حساس تیم را نجات دهد دروازه بانی بدون اطمینان و پر اشتباه شاهد بودیم . آلیسون با شهرت فراوان در زمان حضور خود در ایتالیا آمد و بلافاصله به بازی در لیگ جزیره عادت کرد.

او احساس مسئولیت خود و اعتماد به توانایی هایش را به همه نشان داد که باعث می شد اکثر ضربات روانه شده به سمت دروازه را مهار کند ، به او قدرت رهبری فن دایک در خط دفاع تیم را هم اضافه کنید . حضور او باعث پیشرفت دفاع در تیم شد و با خروج های عالی خود مدافعان تیم را به جلو می راند و هنگامی که توپ از دفاع رد می شد همانند سدی مستحکم و استوار از دروازه خود دفاع می کرد .

آلیسون آن جا حضور داشت و طبق انتظارات ما آماده روبه رو شدن با هرگونه خطری که متوجه دروازه اش باشد بود.

با این حال سازمان دفاعی لیورپول عالی عمل می کرد و بسیار کم شاهد موقعیت های خطرناک رقبا درون محوطه جریمه بودیم . قدرت مهار توپ بی نظیر گلربرزیلی تفاوتی آشکار ، اساسی و بیشمار در این فصل رقم زد. مهار تک به تک در برابر ادن هازارد و ویلیان در برابر چلسی در استمفورد بریج هنگامی که لیورپول 1-0 عقب افتاده بود برجسته بود ، به لیورپول کمک کرد تا در بازی بماند تا اینکه دنیل استوریج با یک ضربه بی نقص یک امتیاز حساس را ربود تا لیورپول کماکان بی شکست باقی بماند. (نخستین شکست لیورپول بعد از بازی رفت با چلسی در بازی برگشت با منچستر سیتی رخ داد) .

در جریان پیروزی 3-1 خارج از خانه برابر برنلی در دسامبر ، آلیسون با یک واکنش دیدنی و با نوک انگشتان خود ضربه بن می را دفع کرد تا مانع تساوی شود ، سپس با یک شروع سریع ، ضد حمله ای سهمگین رقم زد که درنهایت ژردان شکیری تیرخلاص را زد. تساوی 0-0 با منچستر یونایتد هم لیورپولی ها را تا مرز شکست پیش برد ، این بازی می توانست مصیبتی برای لیورپول که در آن زمان در کورس قهرمانی و رقابت با منچستر سیتی به سر می برد باشد ولی آلیسون با مداخله جسی لینگارد را که دنبال رد کردن آلیسون و باز کردن دروازه خالی بود ناامید کرد.

مطمعنا مهم ترین واکنش او در کل فصل مربوط به مهار زیبایش از آرکادیوژ میلیک در آخرین دقایق آخرین دیدار مرحله گروهی لیگ قهرمانان بود .

لیورپول 1-0 جلو بود و برای صعود به مرحله بعد نیاز به نگه داشتن کلین شیت خود داشت . به نظر می رسید میلیک امیدهای هواداران را نابود کند. اما آلیسون در این موقعیت حساس ناامید نبود و خود راجلوی مهاجم پرت کرد ، ضربه او را دفع کرد و لیورپول را به یک هشتم نهایی فرستاد . ممکن بود لیورپول با سوم شدن در گروه خود به لیگ اروپا برود و فصل برای آن ها طور دیگری رقم بخورد اما آلیسون تسلیم نشد.

آلیسون درجریان پیروزی تاریخی 4-0 برابر بارسلونا هم بی نظیر بود و به لیورپول کمک کرد تا با پشت سر گذاشتن بارسلونا برای دومین سال پیاپی به فینال برسد . در فینال هم مقابل تاتنهام با مهارهای حیاتی خود کلین شیت کرد و تا پایان بازی اجازه نداد توپی از دروازه اش عبور کند. ممکن است آن ها تا اندازه بسیار زیادی رو به جلو حرکت کردند اما حضور آلیسون و حفظ آرامش و خونسردی او در زمان بیشترین فشار و موقعیت های تاتنهام و همچنین تلاش او و اشتباهات کم اش قهرمانی را به لیورپول هدیه داد .

نویسنده : امیر عبدل ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
لیورپول لیورپول پرشین لیگ برتر انگلیس قرمز های آنفیلد آلیسون رم لیگ قهرمانان گران ترین دروازه بان
برای ارسال نظر جدید لطفاً وارد حساب کاربری خود شوید . برای ورود به حساب کاربری و یا عضویت در سایت اینجا کلیک کنید !
تبلیغات متنی :
2016-2017 لیورپول پرشین ، کانون هواداران لیورپول در ایران